W coraz większej liczbie ogrodów pojawiają się niewielkie domki, najczęściej drewniane prostopadłościany o niewielkich rozmiarach, z przyjemnym spadzistym daszkiem. Co to właściwie jest, po co to komu i czy każdy może coś takiego mieć?
Domek ogrodowy dla każdego
Domki ogrodowe to rozwiązanie zyskujące sobie bardzo dużą popularność. W praktyce najczęściej są to domki drewniane, ale nie brakuje także rozwiązań metalowych czy plastikowych, a od niedawna spotyka się nawet konstrukcje zbliżające się formą do hal namiotowych. Możliwości jest tutaj naprawdę bardzo dużo, a ograniczają nas tak naprawdę tylko nasze fundusze i nasza fantazja. Fundusze zresztą nie muszą być wcale takie duże. Z dobrodziejstw domków ogrodowych mogą korzystać osoby mające zapas gotówki na poziomie zaledwie około 2-3 tysięcy złotych, chociaż oczywiście za lepsze i większe domki do ogrodu trzeba zapłacić wyraźnie więcej.
Po co nam domek ogrodowy?
Wiemy już, jakie domki można mieć, ale nie wiemy, po co one właściwie nam są. Tutaj jest naprawdę sporo opcji i można wybrać to, co jest nam najbardziej potrzebne. Najmniejsze domki mogą pełnić rolę miejsca zabaw dla dzieci. Takie domki dla dzieci są naprawdę niewielkie, nie posiadają żadnego wyposażenia i w zasadzie pełnią rolę podobną do domku na drzewie.
Na drugim biegunie znajduje się duży domek, który może pełnić rolę składziku, warsztatu lub miejsca przechowywania kosiarki i innych sprzętów wykorzystywanych w ogrodzie. Najmniejsze domki tego typu to właśnie takie wiaty na kosiarkę. Zamykane, żeby nikt nie przywłaszczył sobie nieraz drogich narzędzi. Większe domki pozwalają na składowanie narzędzi i zorganizowanie w nich warsztatów z prawdziwego wrażenia/ Można pociągnąć do nich prąd, szczelnie zamknąć konstrukcję i sobie tam przebywać.
Osobną kategorią są garaże, które tak do końca nie są domkami ogrodowymi, ale jeśli przyjrzeć im się od strony technicznej, nietrudno zauważyć, że mamy po prostu do czynienia z wersją XXL rozwiązań mniejszych. Są one też stabilniejsze.